SIL-1A12H
DigiKey Part Number
3008-SIL-1A12H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIL-1A12H
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
24 mA
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
1 A
Coil Resistance
500 Ohms
Switching Voltage
1000VDC - Max