SIL-1A24DH
DigiKey Part Number
3008-SIL-1A24DH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIL-1A24DH
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
12 mA
Series
Features
Diode
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Contact Rating (Current)
1 A
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage
1000VDC - Max
Coil Resistance
2 kOhms