LM2675M-3.3
DigiKey Part Number
4518-LM2675M-3.3TR-ND - Tape & Reel (TR)
4518-LM2675M-3.3CT-ND - Cut Tape (CT)
4518-LM2675M-3.3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2675M-3.3
Description
IC REG BUCK 3.3V 1A 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Voltage - Input (Min)
7V
Mfr
Voltage - Input (Max)
40V
Series
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Frequency - Switching
260kHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)