DTE4048S12
DigiKey Part Number
1470-3369-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTE4048S12
Description
DC/DC CONVERTER 12V 40W
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 12V 3.33A 75V Input
EDA/CAD Models
DTE4048S12 Models
Category
Current - Output (Max)
3.33A
Power (Watts)
40W
Efficiency
91%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
4.41" L x 2.51" W x 1.01" H (112.0mm x 63.8mm x 25.6mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Voltage - Output 1
12V