DTE6048S48
DigiKey Part Number
1470-3379-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DTE6048S48
Description
DC/DC CONVERTER 48V 60W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 48V 1.25A 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DTE6048S48 Models
Category
Current - Output (Max)
1.25A
Manufacturer
XP Power
Power (Watts)
60W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
91%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
4.41" L x 2.67" W x 1.50" H (112.0mm x 67.8mm x 38.0mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Approval Agency
CB, CE, cURus
Number of Outputs
1
Standard Number
Voltage - Output 1
48V