ICH10024WS05
DigiKey Part Number
1470-4323-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICH10024WS05
Description
DC DC CONVERTER 5V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 20A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ICH10024WS05 Models
Category
Power (Watts)
100 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Features
Remote On/Off, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
83%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
9-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
20A