JMR1024S05
DigiKey Part Number
1470-JMR1024S05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMR1024S05
Description
10W PCB DIP24 9-36VDC INPUT 4:1
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 2A 9V - 36V Input
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
85%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Current - Output (Max)
2A