DSEI60-06A is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 318
Unit Price: Fr.9.71000
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 15,256
Unit Price: Fr.1.95000
Datasheet
Microchip Technology
In Stock: 3,774
onsemi
STMicroelectronics
In Stock: 671
Diode 600 V 60A Through Hole TO-247AD
DSEI60-06A
DigiKey Part Number
DSEI60-06A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSEI60-06A
Description
DIODE STANDARD 600V 60A TO247AD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 600 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-247AD
Current - Average Rectified (Io)
60A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 70 A