0LMF03.2V
DigiKey Part Number
F6244-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0LMF03.2V
Description
FUSE CRTRDGE 3.2A 300VAC IN LINE
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.2A 300 VAC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - AC
300 VAC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Slow Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Bulk
Approval Agency
CE, CSA, UL
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Mounting Type
Requires Holder
Package / Case
Cartridge
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
0.610" Dia x 1.820" L (15.49mm x 46.23mm)
Current Rating (Amps)
3.2A