JLLS050.TXP
DigiKey Part Number
5666-JLLS050.TXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JLLS050.TXP
Description
FUSE CARTRIDGE 50A 600VAC/300VDC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
300 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Box
Class
T
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, UL, UR
Mounting Type
Bolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Current Rating (Amps)
50A
Size / Dimension
0.994" Dia x 1.562" L (20.60mm x 39.70mm)
Voltage Rating - AC
600 VAC