MIC2876-5.5YMT-TR
DigiKey Part Number
MIC2876-5.5YMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC2876-5.5YMT-TR
Description
IC REG BOOST 5.5V 3.8A 8TDFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 5.5V 1 Output 3.8A (Switch) 8-UFDFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC2876-5.5YMT-TR Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
2MHz
Function
Step-Up
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
8-TDFN (2x2)
Voltage - Input (Min)
2.5V