FC1-15-01-T-K-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Unit Price: Fr.1.73727
Datasheet
Image for FC1-15-01-T-K-TR is not available
FC1-15-01-T-K-TR
DigiKey Part Number
FC1-15-01-T-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FC1-15-01-T-K-TR
Description
CONN FFC VERT 15POS 1MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position FFC Connector Contacts, Vertical - 2 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
Datasheet
EDA/CAD Models
FC1-15-01-T-K-TR Models
Category
Height Above Board
0.204" (5.18mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Cable End Type
Straight
Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Tin
Part Status
Active
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC
Features
Pick and Place Cap
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 2 Sided
Current Rating (Amps)
2A per Contact
Number of Positions
15
Housing Color
Black
Pitch
0.039" (1.00mm)
Mating Cycles
25
Termination
Solder
Base Product Number
FFC, FCB Thickness
0.30mm