EEE-FK0J101V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 3,463
Unit Price: Fr.0.53000
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 12,208
Unit Price: Fr.0.51000
Datasheet
In Stock: 116
Rubycon
In Stock: 995
Rubycon
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
100 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 360mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
EEE-FK0J101V
DigiKey Part Number
EEE-FK0J101V-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEE-FK0J101V
Description
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEE-FK0J101V Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
180 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.252" (6.40mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
360mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C