TB006-508-02BE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Unit Price: Fr.3.88015
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 1,849
Unit Price: Fr.10.80000
Datasheet
Suntsu Electronics, Inc.
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
TB006-508-02BE
TB006-508-02BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TB006-508-02BE
DigiKey Part Number
102-6191-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB006-508-02BE
Description
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, 5.08
Detailed Description
EDA/CAD Models
TB006-508-02BE Models
Packaging
Bag
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
2
Pitch
0.200" (5.08mm)
Current
12 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V