TB007-508-03BE
TB007-508-03BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TB007-508-03BE
DigiKey Part Number
102-6204-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB007-508-03BE
Description
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, 5.08
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TB007-508-03BE Models
Packaging
Bag
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
3
Pitch
0.200" (5.08mm)
Current
16 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V