FC1-15-01-T-K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Unit Price: Fr.1.31963
Datasheet
Image for FC1-15-01-T-K is not available
FC1-15-01-T-K
DigiKey Part Number
FC1-15-01-T-K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FC1-15-01-T-K
Description
CONN FFC VERT 15POS 1MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position FFC Connector Contacts, Vertical - 2 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
Datasheet
EDA/CAD Models
FC1-15-01-T-K Models
Category
Height Above Board
0.204" (5.18mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Cable End Type
Straight
Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Packaging
Tube
Contact Finish
Tin
Part Status
Active
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC
Features
Pick and Place Cap
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 2 Sided
Current Rating (Amps)
2A per Contact
Number of Positions
15
Housing Color
Black
Pitch
0.039" (1.00mm)
Mating Cycles
25
Termination
Solder
Base Product Number
FFC, FCB Thickness
0.30mm