DAC3171IRGCR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 771
Unit Price: Fr.27.12000
Datasheet
14 Bit Digital to Analog Converter 1 64-VQFN (9x9)
DAC3171IRGCR
DigiKey Part Number
DAC3171IRGCR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAC3171IRGCR
Description
IC DAC 14BIT 64-VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DAC3171IRGCR Models
Category
Reference Type
External, Internal
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Supply, Analog
1.71V ~ 1.89V, 3.15V ~ 3.45V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply, Digital
1.71V ~ 1.89V
Part Status
Active
INL/DNL (LSB)
±2, ±1
Number of Bits
14
Architecture
Current Source
Number of D/A Converters
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C