DAC3171IRGCT
DigiKey Part Number
296-37161-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-37161-1-ND - Cut Tape (CT)
296-37161-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAC3171IRGCT
Description
IC DAC 14BIT 64-VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Bit Digital to Analog Converter 1 64-VQFN (9x9)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DAC3171IRGCT Models
Category
Reference Type
External, Internal
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Supply, Analog
1.71V ~ 1.89V, 3.15V ~ 3.45V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply, Digital
1.71V ~ 1.89V
Part Status
Active
INL/DNL (LSB)
±2, ±1
Number of Bits
14
Architecture
Current Source
Number of D/A Converters
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C