LP2985AIM5-3.3/NOPB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Texas Instruments
In Stock: 16,877
Unit Price: Fr.0.44000
Datasheet
Direct
Texas Instruments
In Stock: 4,534
Unit Price: Fr.0.64000
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Similar
Diodes Incorporated
Rohm Semiconductor
In Stock: 752
STMicroelectronics
Analog Devices Inc.
Analog Devices Inc.
In Stock: 534
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LP2985AIM5-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LP2985AIM5-3.3/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LP2985AIM5-3.3/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LP2985AIM5-3.3/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP2985AIM5-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LP2985AIM5-3.3/NOPB Models
Current - Supply (Max)
2.5 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
45dB (1kHz)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage Dropout (Max)
0.58V @ 150mA