SN75ALS161DWG4 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Texas Instruments
In Stock: 38,582
Unit Price: Fr.4.82000
Datasheet
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 0
Unit Price: Fr.2.02869
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 651
MFR Recommended
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 989
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 92
8/8 Transceiver Half IEEE 488 20-SOIC
SN75ALS161DWG4
DigiKey Part Number
SN75ALS161DWG4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN75ALS161DWG4
EDA/CAD Models
SN75ALS161DWG4 Models
Category
Receiver Hysteresis
650 mV
Manufacturer
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Packaging
Tube
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)