SN75ALS161DWR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Texas Instruments
In Stock: 1,290
Unit Price: Fr.4.42000
Datasheet
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 32
Unit Price: Fr.2.31000
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
8/8 Transceiver Half IEEE 488 20-SOIC
20-SOIC Pkg
SN75ALS161DWR
DigiKey Part Number
296-29416-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-29416-1-ND - Cut Tape (CT)
296-29416-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN75ALS161DWR
Description
IC TRANSCEIVER HALF 8/8 20SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
EDA/CAD Models
SN75ALS161DWR Models
Category
Receiver Hysteresis
650 mV
Manufacturer
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Part Status
Active
Package / Case
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)