PRPC035SGAN-M71RC
DigiKey Part Number
S1311EC-35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRPC035SGAN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 35POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 35 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Brass
Number of Rows
1
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
Flash
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1Fr.0.96000Fr.0.96
10Fr.0.81200Fr.8.12
100Fr.0.69060Fr.69.06
500Fr.0.61640Fr.308.20
1,000Fr.0.58696Fr.586.96
5,000Fr.0.52397Fr.2,619.85
Manufacturers Standard Package
Unit Price without VAT:Fr.0.96000
Unit Price with VAT:Fr.1.03776
Alternate Length
CONN HEADER R/A 40POS 2.54MM
In-Stock: 488
Unit Price: Fr.0.79000
CONN HEADER R/A 39POS 2.54MM
In-Stock: 0
Unit Price: Fr.1.04000
CONN HEADER R/A 38POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 37POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM