PRPC039SGAN-M71RC
DigiKey Part Number
S1311EC-39-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRPC039SGAN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 39POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 39 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact
QuantityUnit PriceExt Price
1Fr.1.04000Fr.1.04
10Fr.0.87900Fr.8.79
100Fr.0.74700Fr.74.70
500Fr.0.66668Fr.333.34
1,000Fr.0.63486Fr.634.86
5,000Fr.0.56674Fr.2,833.70
Manufacturers Standard Package
Unit Price without VAT:Fr.1.04000
Unit Price with VAT:Fr.1.12424
Alternate Length
CONN HEADER R/A 40POS 2.54MM
In-Stock: 488
Unit Price: Fr.0.79000
CONN HEADER R/A 38POS 2.54MM
In-Stock: 0
Unit Price: Fr.1.01000
CONN HEADER R/A 37POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 35POS 2.54MM