PRPC036SGAN-M71RC
DigiKey Part Number
S1311EC-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRPC036SGAN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 36 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact
QuantityUnit PriceExt Price
1Fr.0.97000Fr.0.97
10Fr.0.83000Fr.8.30
100Fr.0.70470Fr.70.47
500Fr.0.62900Fr.314.50
1,000Fr.0.59897Fr.598.97
5,000Fr.0.53468Fr.2,673.40
Manufacturers Standard Package
Unit Price without VAT:Fr.0.97000
Unit Price with VAT:Fr.1.04857
Alternate Length
CONN HEADER R/A 40POS 2.54MM
In-Stock: 488
Unit Price: Fr.0.79000
CONN HEADER R/A 39POS 2.54MM
In-Stock: 0
Unit Price: Fr.1.04000
CONN HEADER R/A 38POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 37POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 35POS 2.54MM