CUS350MP-1000 Medical and Industrial Power Supplies | Datasheet Preview
TDK-Lambda’s CUS350MP-1000 power supplies can provide 500 W with a 1,000 W peak for 1 second when external airflow is applied, or 350 W with peaks of 800 W for up to 5 seconds when convection cooled. CUS350MP-1000 is suitable for low audible noise applications requiring occasional high peak power demands, including medical equipment and industrial printers. Power supplies with a peak capability can offer reductions over fan-cooled models rated for continuous operation at the peak power requirement. The CUS350MP-1000 has an 85 VAC to 265 VAC input range and efficiencies of up to 94% with operation in ambient temperatures from -20°C up to +70°C. Open frame models come in a compact 770-gram package with numerous additional configurations available. The CUS350MP-1000 has been tested according to strict safety, medical and EMC standards.
12/27/2021 5:10:53 PM
Part List
ImmagineCodice produttoreDescrizioneQuantità disponibilePrezzoVedi i dettagli
AC/DC CONVERTER 48V 350WCUS350MP-1000-48AC/DC CONVERTER 48V 350W3 - Immediatamente